Encyklopedia Ekonomii Społecznej i sektora NGO w Polskim Języku Migowym. Pojęcia Ekonomii Społecznej i trzeciego sektora w PJM
Niniejsze opracowanie podstawowych i najważniejszych haseł z definicjami z zakresu wiedzy o ekonomii społecznej i sektorze organizacji pozarządowych jest elementem składowym projektu „Encyklopedia Ekonomii Społecznej i sektora NGO w Polskim Języku Migowym”.
Projekt to seria filmów edukacyjnych w języku migowym – prezentacja podstawowych haseł z definicjami na temat podstawowych pojęć ekonomii
społecznej i sektora NGO (organizacji pozarządowych). Pomysł jest innowacyjny w skali kraju ze względu na całkowity brak takich materiałów w języku migowym. Jedynie w roku 2007 powstały mini-rozmówki „Język migowy w organizacjach pozarządowych”, które są zbiorem znaków w celu nauki prostych dialogów z osobami głuchymi chcącymi założyć organizację.
Nie ma w skali krajowej takich materiałów edukacyjnych, które by dostarczały prostą i zrozumiałą wiedzę na temat podstawowych pojęć z tego obszaru.
Filmy są udostępniane na kanale YouTube celem upowszechniania tej wiedzy wśród samych osób głuchych jak i ich otoczenia czyli tłumaczy, edukatorów itp. W ostatnich latach dostępność wiedzy i edukacji w Polskim Języku Migowym się znacząco zwiększyła, ale nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Celem projektu jest uzyskanie ważnych narzędzi i materiałów do edukacji w zakresie ekonomii społecznej i trzeciego sektora dla osób głuchych i ułatwić im zdobycie wiedzy w tym zakresie oraz podjęcie właściwej decyzji o założeniu organizacji pozarządowej. Bardzo często osoby głuche nie wiedzą, gdzie szukać informacji i do kogo się zwrócić o poradę w zakresie społecznych działań i także wolontariatu, których zdecydowanie brakuje w tym obszarze. Projekt ten ma także dodatkowy atut edukacyjny w zakresie słownictwa języka migowego w obszarze sektora NGO i ekonomii społecznej dla przyszłych i obecnych tłumaczy języka migowego jak i dla osób uczących się tego języka.