Fairtrade w zamówieniach publicznych
Od kilkunastu lat w Unii Europejskiej, a od kilku lat w Polsce, upowszechniane jest podejście zwane zrównoważonymi zamówieniami publicznymi.
Zgodnie z nim, przy udzielaniu zamówień publicznych, wykorzystywane są dodatkowo rozwiązania pozwalające osiągać istotne korzyści społeczne i środowiskowe.
Możliwość stosowania takich rozwiązań przewidują zarówno unijne dyrektywy dotyczące zamówień publicznych, jak i polskie Prawo zamówień publicznych. Jednym z takich rozwiązań, które w Polsce jest stosowane od niedawna, jest oznakowanie społeczne. Umożliwia ono wykorzystywanie w realizacji zamówień publicznych produktów i usług posiadających certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów społecznych i środowiskowych. Mogą być one wykorzystywane w ramach dostaw, usług czy też robót budowlanych, będących przedmiotem zamówień publicznych.
Głównym adresatem publikacji są zamawiający, a więc wszystkie instytucje publiczne, firmy i organizacje pozarządowe udzielające zamówień publicznych. Jest ona także przydatna dla potencjalnych wykonawców zamówień oraz dla dostawców i wytwórców produktów i usług z certyfikatem Fairtrade.